• შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, ბირთვული ექსპერტიზის საერთაშორისო ტექნიკური...
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, ბირთვული ექსპერტიზის საერთაშორისო ტექნიკური სამუშაო ჯგუფის 26-ე ყოველწლიურ შეხვედრაში მონაწილეობა მიიღო
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ბირთვული ექსპერტიზის საერთაშორისო ტექნიკური სამუშაო ჯგუფის (ITWG) 26-ე ყოველწლიურ შეხვედრას უმასპინძლა.
კონფერენციაში მონაწილეობა მიიღო შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ - ალექსანდრე დარახველიძემ, რომელმაც მისასალმებელი სიტყვით მიმართა სტუმრებს. შეხვედრის მონაწილეებს ასევე მიმართეს ბირთვული ექსპერტიზის საერთაშორისო ტექნიკური სამუშაო ჯგუფის თანათავმჯდომარეებმა - მაიკლ ქერიმ და მარია ვალენიუსმა.
შეხვედრის მიმდინარეობისას, შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენელმა კონფერენციის მონაწილეებს გააცნო ქიმიური, ბიოლოგიური, რადიაციული და ბირთვული (ქბრბ) მიმართულებით სამინისტროს შესაძლებლობები და რეაგირების მექანიზმები, ხოლო სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის წარმომადგენელმა მიმოიხილა ქბრბ საფრთხეების შემცირების ეროვნული სტრატეგია.
კონფერენციის დასასრულს, შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, ალექსანდრე დარახველიძემ მადლობა გადაუხადა ბირთვული ექსპერტიზის საერთაშორისო ტექნიკურ სამუშაო ჯგუფს სიმპოზიუმის საქართველოში ჩატარებისა და ბირთვული ექსპერტიზის მიმართულებით საუკეთესო საერთაშორისო გამოცდილების გაზიარებისთვის.
სიმპოზიუმში სხვადასხვა ქვეყნის 80-მდე ექსპერტმა და მეცნიერმა მიიღო მონაწილეობა, რომლებმაც ბირთვული ექსპერტიზის შემდგომი განვითარების აქტუალური საკითხები მიმოიხილეს, მათ შორის ბირთვული და სხვა რადიოაქტიური მასალის კვლევის თანამედროვე მეთოდები და მიდგომები.
სიმპოზიუმი აშშ-ის ენერგეტიკის დეპარტამენტისა (DoE) და ევროკომისიის კვლევითი ცენტრის (JRC) ფინანსური მხარდაჭერით გაიმართა.

• Deputy Minister of Internal Affairs participated in the 26th annual meeting of t...
Deputy Minister of Internal Affairs participated in the 26th annual meeting of the Nuclear Forensics International Technical Working Group (ITWG)
Ministry of Internal Affairs hosted the 26th annual meeting of the Nuclear Forensics International Technical Working Group (ITWG). Deputy Minister of Internal Affairs – Aleksandre Darakhvelidze participated in the conference and delivered the opening remarks. As well as, the Co-Chairs of the Nuclear Forensics International Technical Working Group (ITWG) – Michael Curry and Maria Wallenius provided the welcoming remarks.
During the meeting, the representative of the Ministry of Internal Affairs presented the capabilities and response mechanisms of MIA on Chemical, Biological, Radiological and Nuclear (CBRN) threats, while the representative of the State Security Service reviewed the National Strategy of CBRN threat reduction.
At the end of the conference, Deputy Minister of Internal Affairs, Aleksandre Darakhvelidze thanked the Nuclear Forensics International Technical Working Group (ITWG) for holding the symposium in Georgia and sharing the best international experience on nuclear forensics.
Up to 80 experts and scientists from different countries took part in the symposium, which covered the issues of the further development of nuclear forensics, including modern methods and approaches to nuclear and other radioactive material research.
The symposium was held with the financial support of the US Department of Energy (DoE) and the European Commission’s Joint Research Center (JRC).